Ako používať prskavky pri svadobných fotografiách

 Prskavky1

Či už sa používa na vytvorenie impozantných vstupov alebo fotenie novomanželov s veľkolepou rozlúčkou, len málo vecí dokáže doslova rozžiariť oslavu ako prskavky. Prskavky, hlavná súčasť svadobnej fotografie, sú zábavné aj krásne a vtiahnu hostí do celkového zážitku. Ak však zapojíte viacero ľudí, je dôležité vedieť, ako nafotiť žiarivé obrázky. V závislosti od počtu zúčastnených hostí si logistika fotenia prskaviek vyžaduje o niečo viac plánovania ako priemerný nočný záber. Adekvátna príprava môže znamenať rozdiel medzi vytvorením čarovného momentu alebo sklamaním s neuspokojivým efektom. 

Tu je niekoľko dôležitých faktorov, ktoré je potrebné zvážiť predtým, ako sa pustíte do fotografovania svojich prvých obrázkov s prskavkami.

 

1.Uistite sa, že používate "Dlhé prskavky"

Existujú dva výrazne odlišné typy prskaviek. Väčšie 70cm alebo 90cm prskavky s dlhším časom horenia vám poskytnú oveľa lepšie výsledky pri fotografovaní prskaviek ako kratšie 28cm alebo 40cm prskavky. Pri skupinových aktivitách, ako sú zapaľovanie svadobných prskaviek, dávajú dlhšie prskavky všetkým zúčastneným dostatok času na to, aby zaujali pozíciu a zapálili si prskavky.

Prskavky3a

Pri prskavkách v pohybe (pozri obrázok vyššie), tiež známych ako kreslenie prskavkami, poskytujú dlhšie prskavky fotografom dostatok času na získanie viacerých dlhých expozícií pre ten správny efekt. Táto technika dopĺňa svadobné aj zásnubné portréty. 

2. Dbajte na bezpečnosť

Hlavná zložka, vďaka ktorej je iskrivá fotografia skvelá – tá, ktorá v očiach každého vytvorí mihotavé svetlo – predstavuje aj najväčšiu hrozbu: oheň. Predtým, ako hostia zapália svoje trblietavé paličky, nezabudnite vykonať nasledujúce bezpečnostné opatrenia: 

2a. Majte na blízku vedro s vodou

Prskavky2

Keď je odpaľovanie prskaviek ukončené a prskavky doslúžia svojmu účelu, budete potrebovať bezpečné miesto, kam ich odložíte, aspoň kým nezhasne oheň a už nebudú horúce. Riešenie je jednoduché — majte v blízkosti vedro s vodou (pozri obrázok vyššie).

Hoci budú fungovať rôzne vedrá, mali by byť dostatočne vysoké, aby 70cm alebo 90cm prskavky nevypadli. Vedrá (bez vody) sa dajú použiť aj na držanie prskaviek, kým ich nerozdajú hosťom.

2b. Pripomeňte hosťom, aby si udržiavali odstup od seba a od prskaviek

Prskavky4

Môže byť lákavé požiadať hostí, aby sa nahrnuli a vytvorili okolo páru svetelnú stenu, ale vy (a hostia) by ste mali byť opatrní. Aby ste sa vyhli akýmkoľvek možným zraneniam pri fotografovaní prskaviek, pripomeňte hosťom, aby držali prskavky v bezpečnej vzdialenosti od svadobného páru, ako aj od všetkých ostatných hostí. Nevesty častejšie nosia vo svadobný deň poriadnu porciu laku na vlasy a zmiešanie laku na vlasy a ohňa neskončí dobre.

3. Nastavte ISO a použite široko otvorené clony

 

To, či sa vaše objekty pohybujú alebo sú statické, bude hrať významnú úlohu pri určovaní vašej expozície, najmä pri slabom osvetlení. Bez ohľadu na to je bezpečné predpokladať, že budete musieť zvýšiť ISO a nastaviť clonu na široko otvorenú.

Prskavky5

Pre pohybujúce sa objekty budú nastavenia fotoaparátu pravdepodobne nasledovné: ISO 3200, Clona: F2,8, Rýchlosť uzávierky: 1/125. Ak máte prístup k objektívu so širšou clonou, napríklad F1,4, môžete zvýšiť rýchlosť uzávierky na 1/200, aby ste lepšie zmrazili akciu.

prskavky 3c

Ak sú však vaše objekty statické, máte oveľa väčšiu slobodu, najmä ak používate statív. Môžete znížiť rýchlosť uzávierky a podľa toho upraviť ďalšie nastavenia, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad.

4. Osvetlenie fotografie prskavkami

 

Existuje niekoľko základných pokynov, pokiaľ ide o osvetlenie svadobného páru, ktoré bude takmer vždy použiteľné, aj keď ide o osvetľovacie výstupy. Napríklad, keď pridáte svetlo do svadobného  páru, rozsvieťte nevestin bok, aby bola tvár nevesty lepšie osvetlená pre lichotivejší vzhľad. V ideálnom prípade obidva motívy budú v príjemnom osvetlení, ale prednosť má takmer vždy nevesta.

4a. Prskavka vytvára prirodzené svetlo

Prskavky1

Samy o sebe prskavky veľa svetla neprodukujú. Na zachytenie žiarivejšieho obrazu s prirodzeným svetlom budete potrebovať rýchly objektív so širokou clonou (F1,4), ktorý prepustí viac svetla. Fotoaparát s vynikajúcimi schopnosťami zaostrovania pri slabom osvetlení a sledovanie tváre tiež pomôže pri pokuse o zachytenie takéhoto obrazu, pretože zaostrenie je jedným z najťažších aspektov.

4b. Stále osvetlenie (ak je potrebné)

Prskavky4c

Ako alternatívu k použitiu blesku na fotografovanie žiarivých obrázkov môžete zvážiť použitie stáleho svetla. K dispozícii je niekoľko možností v rámci ceny a rozpočtu, od Yongnuovho svetelného prútika po ľadové svetlo od Westcotta (okrem iných). Medzi výhody používania stáleho svetla patrí okamžité zobrazenie skutočnej expozície v hľadáčiku, ako aj to, že nikdy nezmeškáte ani okamih, pretože sa nespustil blesk.

4c. Snoots alebo Grids for Flash (ak je to potrebné)

Prskavky6

Ak chcete posunúť zaostrenie výlučne na váš pár, použite mriežku alebo mriežku na blesku, aby ste izolovali svoje objekty a nechali ich vyniknúť v dave. Tieto nástroje uľahčujú tvarovanie a smerovanie svetla veľmi špecifickým spôsobom.

4d. Podsvietenie pre fotografovanie prskaviek

Prskavky7

Okrem mihotavého svetla prskaviek dobre funguje podsvietenie, ktoré vášmu páru pomôže vymaniť sa z tmavého prostredia. Jednoducho umiestnite blesk na svetelný stojan približne 10-20 stôp za pár, priblížte blesk na 200 mm a namierte ho priamo na hornú polovicu páru. Pre sústredenejšie podsvietenie môžete použiť aj mriežku (pozri predchádzajúci tip vyššie).

4e. Viacnásobné nastavenia osvetlenia pre dvoch fotografov

Prskavky8a

Jednou z výhod iskrivej fotografie s viacerými fotografmi je schopnosť simultánne snímať obrázky pomocou rôznych nastavení osvetlenia. Na obrázkoch vyššie dvaja fotografi zachytili bozk pod prskavkovým tunelom, jeden pomocou prirodzeného svetla a druhý pomocou blesku.

5. Skúste znova a znova nafotiť prskavkové fotografie

Zdá sa, že výstup Prskaviek končí takmer tak rýchlo, ako začína. Aby ste čo najlepšie využili krátky čas, ktorý máte pri fotení s prskavkami, vždy nasnímajte viacero obrázkov. Ak stlačíte spúšť len párkrát a nasnímate jeden alebo dva obrázky výstupu s prskavkami, možno budete musieť poskytnúť menej ako hviezdny obrázok. Namiesto toho radšej spravte viacero záberov a ak nedostanete záber, ktorý potrebujete, nebojte sa svadobný pár požiadať, aby sa ešte raz vrátil.

Prskavky9

Tip pre profesionálov: Pri používaní blesku na osvetlenie objektov je nevyhnutné, aby ste upravili nastavenia tak, aby bol výkon blesku a recyklácia blesku nízka, aby ste mohli zachytiť viacero snímok. Pre vreckové blesky s výkonom 50 – 60 Ws (watt sekúnd) udržujte výkon blesku na 1/16 až 1/32 pre jeden záblesk alebo ešte nižšie nastavenia výkonu pri použití viacerých zábleskových jednotiek. Externé batérie môžu tiež pomôcť minimalizovať čas recyklácie.


6. Usmernite pár, aby menil svoje pózy

Prskavky10

Keď nastavíte nastavenia a zachytíte štandardný záber vašich objektov, ktoré prechádzajú tunelom prskaviek, môžete vykonať mikro úpravy, aby ste zo svetelnej šou vyťažili maximum. Jednou z najjednoduchších úprav je nasmerovať váš pár, aby sa naklonil a pobozkal alebo šiel na klasický prechod tunelom. Ak je to možné, prediskutujte s párom niektoré z týchto variácií skôr, ako začnete fotografovanie s prskavkami. Ak im vopred dáte vedieť, čo môžu očakávať, zlepšíte tým svoje šance na zachytenie viacerých póz za kratší čas.

7. Zvážte vytváranie efektov(kompozitov) vo Photoshope

Prskavky11

Po skončení fotografovania s prskavkami (alebo počas zásnubnej párty) vezmite asistenta a jednu alebo dve prskavky navyše a nasnímajte snímku s dlhou expozíciou, ktorú môžete použiť na vytvorenie kompozitu vo Photoshope

 

8. Keď je to potrebné, pridajte trochu lesku s presahmi Photoshopu

Prskavky12

Sú občas miesta kde je zakázané používanie prskaviek na svojich pozemkoch, a to aj napriek túžbe páru zachytiť iskrivú fotku. Ak nemôžete zmeniť miesto včas, aby ste sami zachytili prskavky, nebojte sa; stále máte možnosti. Vždy si môžete zakúpiť sadu prekryvných obrázkov a počas postprodukcie pridať k obrázkom prskavky vo Photoshope. Prekrytia fungujú lepšie pre portréty párov ako veľké vstupy alebo výstupy.

Záver fotografie Svadobné prskavky, hoci sú to manželia a ich hostia, ktorí sa pohybujú v tancujúcom svetle prskaviek počas fotenia, tieto fotografie skutočne dávajú fotografom šancu zažiariť. S minimálnou investíciou času stráveného učením sa, ako fotiť iskrivé obrázky, budete môcť zachytiť a dodať jedinečný súbor obrázkov, ktoré si vaši klienti budú vážiť... a dúfajme, že ich budú zdieľať na svojich sociálnych sieťach.

Veľa šťastia a úspechov pri fotení prskaviek ...