Ako si vybrať ohňostroj

Ako si vybrať ohňostroj

Pre každý kompaktný ohňostroj sa udáva niekoľko údajov, ktoré charakterizujú jeho veľkosť  a silu ako sú napríklad počet rán, priemer mažiara alebo ráž, hmotnosť NEC, doba trvania, uhlovanie efektov a pod. Preto je pri výbere ohňostroja dôležité rozumieť týmto pojmom. Tieto údaje Vám v našom e-shope napovedia ako si vybrať ten najlepší ohňostroj.

Počet rán

Tento údaj dáva počet výstrelov kompaktného ohňostroja. Každá rána znamená jeden samostatný výstrel a efekt na oblohe. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší počet rán tým dlhšia doba trvania ohňostroja. Niektoré výrobky z dôvodu zväčšenia dynamiky ohňostroja vystrelia určitý počet rán v oveľa kratšom čase než iné produkty. Z tohto dôvodu počet rán  je iba čiastočným parametrom ktorý napovie o celkovej veľkosti ohňostroja.

Doba trvania

Veľa ľudí má mylnú predstavu, že každý ohňostroj čím je časovo dlhší tým je „lepší“. Nie je to však pravda. Pomaly striedajúce sa efekty na oblohe v snahe, aby čo najmenší počet rán bol vystrelený za čo najdlhší čas, vedie k tomu, že po určitom čase sa ohňostroj stáva monotónnym a nudným. Platí jedno dôležité pravidlo ktoré hovorí, že čím väčší počet rán za určitý čas tým je celkový ohňostroj dynamickejší, mohutnejší a celkový efekt je väčší. Samozrejme aj tento pomer musí byť presne a citlivo nastavený a zosúladený s typom efektu. Takmer 30 rokov našich skúseností v oblasti profesionálnych ohňostrojov nám umožnilo pre Vás vybrať také ohňostrojné kompakty ktoré zaručia skvelú svetelnú show a diváci sa určite nebudú nudiť nech už ohňostroj odpálite pri akejkoľvek príležitosti. 

Počet efektov

V ohňostrojnej terminológií existuje skutočne veľké množstvo efektov. Okrem toho,  každý efekt má však ešte  množstvo vzájomných farebných variácií.  V našom e-shope  však budeme udávať len údaj ktorý udáva počet  základných efektov ktoré obsahuje daný ohňostroj. Pri každom produkte je však možné nahliadnuť video, a už je len na vašom výbere ktoré efekty ulahodia vašim očiam. Ako sa hovorí jeden krát vidieť ako desaťkrát počuť.

Priemer mažiara

Ďalší technický údaj. Pre bližšie vysvetlenie tohto pojmu, je nutné nahliadnuť do samotnej konštrukcie kompaktného ohňostroja. Výrobok tohto typu je v podstate zlepená sústava malých papierových trubíc / mažiarov /  s výmetným efektovým púzdrom vo vnútri, navzájom poprepájaná zápalnou šnúrou odborne zápalnicou.  Predmetný vnútorný priemer tohto papierového mažiara sa označuje ako ráž alebo kaliber. Poväčšine čím väčší vnútorný priemer mažiarov ohňostroj má, tým výššie a mohutnejšie sú  jednotlivé efekty. Niektoré ohňostroje obsahujú kombinované veľkosti mažiarov (napr. od 20mm do 50mm) a vytvárajú takzavané multikaliberné kompaktné ohňostroje.

Odporúčame: Pre väčší ohňostroj môžete použiť viac kompaktov, na začiatok menší priemer a na záver väčšie priemery.

 

veľkosť efektu

výška

šírka

20 mm

25 m

13 m

25 mm

30 m

22 m

30 mm

40 m

30 m

50 mm

60 m

40 m

 

Uhol mažiara

Posledný dôležitý technický údaj. Rovné ohňostroje vystreľujú výhradne vertikálne do výšky podľa priemeru mažiara. Papierové trubice alebo mažiare z ktorých sa kompaktný ohňostroj skladá môžu mať okrem kolmého aj šikmé smerovanie. Šikmo polohované mažiare môžu vytvárať rôzne uhlované celky napríklad aj tvar vejára. Ak sa vhodne skombinujú šikmé a kolmé mažiare  a k tomu v rôznych kalibroch získame TOP najmodernejšie ohňostrojné kompakty. V našej ponuke ich máme niekoľko rôznych druhov, hlavne v kategórií F3 a PROFI.

NEC

Celkové množstvo pyrotechnických zloží v gramoch v jednom výrobku sa označuje hodnotou NEC alebo NEM. Je to údaj ktorý môže ale nemusí napovedať o kvalite ohňostroja. Naše ohňostroje sú vyrábané u špičkových výrobcov, ktorý používajú vysokokvalitné suroviny a umožňujú niekedy aj pri nižšej hodnote NEC vytvoriť dych berúce ohňostrojné divadlo. Tento údaj je potrebný hlavne na zatriedenie výrobku do príslušnej kategórie nebezpečenstva.

Nech už si vyberiete akýkoľvek pyrotechnický výrobok, vždy pamätajte na svoju bezpečnosť, okolostojacich, majetok, … prijmite všetky opatrenia na maximalizovanie bezpečnosti a ochrany.

 

O pyrotechnických výrobkoch typu F1, F2, F3, F4

 

Kategória

F1

F2

F3

F4

Príklad

vnútri, vonku

záhrada

veľký priestor

len profesionáli

Riziko nebezpečenstva

veľmi nízke

nízke

stredné

vysoké

Hladina hluku

veľmi nízka

nízka

stredná

vysoká

Pre zakaznikov

áno

áno

áno

nie

Odporúčaná vzdialenosť

1m

15m

25m

-

Oneskorenie

-

3-8 sekúnd

5-13 sekúnd

-

 

Podľa  zákona č. 58/2014 Z.z. o výbušninách,výbušných predmetoch a munícií  sú pyrotechnické výrobky pre zábavné účely rozdelené do 4 kategórií nebezpečenstva, ktoré majú zabezpečiť:

  • bezpečnosť
  • obmedziť používanie určitých pyrotechnických produktov podľa spôsobilosti

Bežní zákazníci si môžu kúpiť pyrotechnické výrobky kategórie F1, F2, F3. Pyrotechnické výrobky  F4 výhradne certifikovaní odpaľovači ( spoločnosť PyroCollection, Slovakia s.r.o. disponuje tímom profesionálnych licencovaných odpalovačov ohňostrojov s takmer 30 ročnými skúsenosťami v oblasti odpaľovania veľkých pyromuzikálnach ohňostrojných show  napr. silvester, svadobné ohňostroje, multimediálne show, súťaže ohňostrojov ...).

 

F1: Zaradiť sem môžeme napríklad motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a rôzne bzučiaky. Túto pyrotechniku si môžu kúpiť osoby staršie ako 15 rokov.

 

F2: Tieto výrobky si môže kúpiť každý, kto dovŕšil 18 rokov veku. Patria sem rôzne delobuchy, rakety, rímske sviece, fontánky a podobne. Minimálna vzdialenosť je 8 metrov, odporúčaná 15 metrov.

 

F3: Tieto výrobky si môže kúpiť každý, kto dovŕšil 21 rokov veku. Predstavuje stredne veľké nebezpečenstvo a je určená na používanie výhradne vonku na veľkých otvorených priestranstvách. V tejto kategórii sa nachádzajú silnejšie delobuchy, rakety a kompaktné ohňostroje. Minimálna vzdialenosť je 15 metrov, odporúčaná 25-30 metrov.

 

F4: Predstavuje vysoké nebezpečenstvo, ktorú môžu používať len odborne spôsobilé osoby.

wikipédia

 

Bezpečnosť pri používaní ohňostrojov

Ohňostroje nám poskytujú nezabudnuteľný zážitok počas mnohých dôležitých udalostí v našom živote. Musíme si však uvedomiť, že sú však bezpečné len ak budeme striktne dodržiavať predpísané návody na použitie. Aby sme ich mohli bezpečne používať a vyhnúť sa nebezpečným situáciám, pripravili sme pre vás v kategorií VIDEONÁVOD niekoľko inštruktážnych videí ako ich používať.

 

Prajeme Vám príjemnú zábavu a krásny zážitok !

 

Váš PyroCollection Team !